Reaktancja

Reaktancja – czyli opór psychologiczny, który powoduje wzrost atrakcyjności bodźca, który oddala się poza nasz zasięg i dostęp do niego zostaje nam w jakiś sposób ograniczony. Wzrost atrakcyjności powoduje reakcję motywacyjną dążenia do bodźca.
Próbowaliście zakazywać nastolatkom na przykład czytania pewnych książek, wracania po godzinie 22 do domu, umawiania się z jakimś budzącym nasze zastrzeżenia kolegą??? Kiedy nastolatkom zabrania się czegoś to czynność ta lub zachowanie zyskuje wysoki status i ….kusi mocniej : (
Znacie powiedzenie „na złość mamie odmrożę sobie uszy” albo zakazany owoc najlepiej smakuje”?
Mnie nurtuje fakt czy zgodnie z teorią reaktancji jeśli rodzic powie dziecku, że absolutnie nie wolno mu jeść marchewki, to czy nagle jedzenie marchewki staje się bardziej atrakcyjne???Nie jestem pewna, mam wrażenie, że będzie tu za wiele innych czynników zakłócających 🙂 Polecam potestować, nic się traci, najwyżej zyska to, że młody osobnik zacznie wcinać marchewkę (podejrzewam, że im młodszy tym lepiej, ale to do sprawdzenia)

A nieszczęśliwe miłości? Przecież gdy podoba nam się osoba, której my się nie podobamy, to wówczas jej wartość może dla nas wzrosnąć i będzie nam się podobała bardziej, a nierzadko stać się może źródłem nieszczęśliwego zauroczenia. Czasem walczymy do upadłego (choć czasem skutek może być pozytywny:)

Warto wiedzieć, że reaktancja tym silniej zachodzi, im:
– ważniejsza możliwość działania jest nam odbierana lub może być odebrana;
– więcej jest odebranych możliwości niż tych dostępnych, możliwych do spełnienia, do wyboru.

Zgodnie teorią reaktancji ludzie uważają, że są stosunkowo wolni, by działać, postępować tak, jak sami tego chcą.

To tyle z mojej ulubionej psychologii społecznej